Obecnie bardzo dużo mówi się o tym, że codzienne, prawidłowe żywienie człowieka to tak zwana dieta zbilansowana. Jej zadaniem jest dostarczenie organizmowi składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania, a jednocześnie utrzymania właściwej masy ciała. Okazuje się, że jest to szerokie pojęcie, które obejmuje nie tylko rodzaj pożywienia, ale dotyczy także innych aspektów.

Dieta zbilansowana – co kryje się pod tym pojęciem?

Troska o własne zdrowie dotyczy w głównej mierze prawidłowego odżywiania, z którym wiele osób, jak się okazuje ma problem. Dieta zbilansowana to nie tylko spożywanie zdrowych produktów jak np. owoce i warzywa, ale także przestrzeganie kaloryczności i liczby posiłków w ciągu dnia. 

Bardzo dużym problemem w tym zakresie, którego wiele osób nie zauważa jest między innymi podjadanie między posiłkami. Słodkie i słone przekąski czy nawet zbyt duża ilość owoców dziennie mogą prowadzić do nadmiarów liczby kalorii. Nie zauważając własnych przewinień można bardzo szybko doprowadzić do nadwagi, która odbija się na zdrowiu i samopoczuciu człowieka.

Zbilansowana dieta – 5 posiłków pełnych zdrowia

Instytut Żywności i Żywienia jasno podkreśla, że dieta zbilansowana przewiduje 4-5 posiłków dziennie – zależnie od trybu życia. Powinny być one spożywane w podobnych odstępach – mniej więcej co 3-4 godziny. Bardzo ważne jest w tym przypadku śniadanie, które warto jeść mniej więcej do godziny po przebudzeniu. Natomiast kolacja nie powinna być spożywana później niż 2 godziny przed położeniem się spać.

Dlaczego dieta zbilansowana przewiduje takie restrykcje, jeżeli chodzi o godziny jedzenia i odstępy między posiłkami? Regularne przerwy przyzwyczajają organizm do tego, że o określonej porze otrzyma pożywienie. To pomaga zwalczyć nagły głód i sprawia, że potrzeba podjadania jest zdecydowanie mniejsza. Jak jeszcze przyczynia się dla dobrego samopoczucia zbilansowana dieta? 5 posiłków ma zwykle mniejsze objętości, dlatego człowiek nie przejada się i nie czuje się “pełny”. Dzięki temu ma się więcej energii do działania i można uniknąć wielu problemów ze strony układu pokarmowego.

Dla kogo będzie odpowiednia dieta zbilansowana?

Dieta zbilansowana przeznaczona jest dla osób, które chcą utrzymać prawidłową masę ciała i nie muszą zrzucać zbędnych kilogramów. Co więcej, dotyczy ona tych, którzy nie mają większych problemów zdrowotnych. Co to oznacza? Brak schorzeń związanych ze stanami zapalnymi w organizmie, cukrzycą czy insulinoopornością.

Wiele osób jest przekonanych, że dieta zbilansowana nie jest stworzona dla nich, jeżeli mają specjalne preferencje czy pewne wykluczenia np. ze względu na alergie pokarmowe. Nic bardziej mylnego. Z codziennego jadłospisu można wyeliminować te produkty, których się nie lubi. Robi się to na etapie wstępnego wywiadu żywieniowego.

Zbilansowana dieta – 5 posiłków z dostawą do domu

Osoby, które przez zdecydowaną większą swojego życia nie miały czasu na to, aby zwrócić uwagę na zdrowe odżywianie lub brakowało im umiejętności kulinarnych, mogą skorzystać z gotowego cateringu dietetycznego. Co przemawia na jego korzyść? Są to przede wszystkim odpowiednio zbilansowane posiłki o określonej kaloryczności. Nie trzeba poświęcać czasu na codzienne zakupy czy gotowanie. Jest to ogromna wygoda szczególnie dla tych osób, które sporo pracują lub nie lubią spędzać czasu w kuchni.

Gotowa dieta zbilansowana w pudełkach to także odkrywanie nowych smaków. Decydując się na nią, codziennie rano otrzymuje się przesyłkę z posiłkami na cały dzień. Menu jest bardzo zróżnicowane, dlatego nie należy obawiać się, że każdego dnia będzie się jeść to samo. Gotowe dania dobrze się prezentują i są apetyczne. Jest to więc doskonała opcja dla tych osób, które mają problem z przełamaniem się i spróbowaniem nowych potraw.

Decydując się na gotowy catering bazujący na zbilansowanej diecie można wypracować u siebie pewne nawyki żywieniowe oraz regularność, która jak już podkreślano jest niezwykle ważna dla prawidłowej pracy organizmu.

Dieta zbilansowana – jadłospis dopasowany do każdych potrzeb

Dieta zbilansowana dostępna jest w różnych wariantach dopasowanych do konkretnych potrzeb żywieniowych. Można wykluczyć z niej pewne produkty spożywcze. Ogromnym plusem jest także możliwość wyboru spośród różnych kaloryczności. Zazwyczaj zapotrzebowanie w tym zakresie ustala się na podstawie przeprowadzonego online wywiadu żywieniowego. Uwzględnia się w nim takie kwestie jak:

  • wiek,
  • wagę,
  • wzrost,
  • aktywność fizyczną.

Najniższa kaloryczność to 1200. Jednak wśród częstych wyborów znajdują się także cateringi 1500, 2000 i 2500 kalorii.

Dieta zbilansowana – 5 posiłków w dobrej cenie

Wiele osób rezygnuje z cateringu dietetycznego, uważając, że jest to drogie rozwiązanie, na które nie może sobie pozwolić. Okazuje się natomiast, że jest to jeden z największych mitów, jaki powtarzają przede wszystkim Ci, którzy nie mieli nigdy okazji korzystać z diety pudełkowej.

Dieta zbilansowana, na którą składa się 5 posiłków dostępna jest w atrakcyjnej cenie. Wystarczy przeliczyć wszelkie składniki niezbędne do przygotowania konkretnych dań i dołożyć do tego czas, jaki trzeba poświęcić, aby je przyrządzić. Warto także zauważyć, że korzystać z gotowej diety nie ma ryzyka marnotrawienia jedzenia, co często ma miejsce podczas nieprzemyślanych zakupów i gotowania bez wcześniejszego planu.

Pudełkowa dieta zbilansowana jadłospis – co z weekendami?

Decydując się na opcję, jaką jest dieta zbilansowana w pudełkach można zamówić catering na dowolne dni tygodnia, co dotyczy także samych weekendów. Jak wygląda wówczas realizacja zamówienia? Wyjątkowo kurier przywozi dania na sobotę i niedzielę razem. Są one świeże więc wystarczy tak naprawdę przechowywać je w lodówce, w odpowiedniej temperaturze, a kolejnego dnia podgrzać – jeżeli takie jest zalecenie.

Dla osób, które nigdy nie korzystały z gotowego cateringu dobrą opcją może być próbna dieta zbilansowana na jeden dzień. Wówczas możliwe jest sprawdzenie, czy różnorodność smaków oraz objętość posiłków są wystarczające. Wiele osób po takim próbnym dniu zostaje z dietą pudełkową na dłuższy czas, co tylko świadczy o jej jakości.

© Healthy day. All right reserved.