Na czym polega nasza dieta low carb?

12-04-2022
Diety
Węglowodany (nazywane także cukrami) to związki chemiczne, z których organizm ma czerpać energię, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Choć są one potrzebne w diecie, problem zaczyna się pojawiać, gdy ich udział w jadłospisie jest zbyt duży. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad zastosowaniem jadłospisu niskowęglowodanowego. Dowiedz się, na czym polega dieta low carb oraz jakie produkty można na niej spożywać.

Dieta low carb – zasady

Dieta low carb polega na obniżeniu poziomu spożywania węglowodanów w codziennych posiłkach. Chętnie jest stosowana przez osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy lub poprawić sylwetkę. Dieta low carb polega na zastosowaniu następujących zasad w żywieniu:
 • ograniczenia węglowodanów
W takim jadłospisie dopuszcza się spożywanie maksymalnie 30 gramów węglowodanów dziennie. Nie można ich całkowicie wyeliminować, gdyż również mają swoją rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Natomiast przy podaży niewielkiej ilości węglowodanów, ciało człowieka zaczyna pobierać energię z tkanki tłuszczowej, poprzez spalanie jej.
 • spożywania produktów o niskim indeksie glikemicznym
Warto wiedzieć, że produkty o wysokim indeksie glikemicznym są bogate w węglowodany oraz w kalorie. Oprócz tego mogą one powodować napady głodu. Wysoki IG ma białe pieczywo, ziemniaki, kukurydza, słodycze i wypieki. Niestety, ale nadmierne ich spożywanie nie tylko dostarcza dużej ilości kalorii, ale zazwyczaj powoduje chęć sięgania po więcej. Dlatego dieta low carb jest skomponowana z produktów o niskim indeksie glikemicznym, które sprawią, że poczujesz się najedzony na dłużej i nie będą powodować napadów wilczego głodu.
 • regularność
To ważne, aby zastosować regularne spożywanie niewielkich porcji jedzenia w 3-4 godzinnych odstępach czasu. Zazwyczaj dieta pudełkowa składa się z 4 do 5 posiłków dziennie. Dzięki temu można dostarczać organizmowi energii i przy tym nie odczuwać nadmiernego głodu. To niezwykle ważne, zwłaszcza dla osób na redukcji. Dzięki regularnemu odżywianiu można panować nad zachciankami i ograniczyć podjadanie. Wypracowanie rutyny pomaga w odchudzaniu, gdyż osoba korzystająca z diety pudełkowej ma świadomość, że w ciągu kilku godzin zje kolejny posiłek.
 • eliminacja niezdrowych słodkich i słonych przekąsek
Twoją słabością są chipsy, słone paluszki a może słodkie ciasteczka? Niestety, ale są to produkty bogate w kalorie i węglowodany proste. Sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej w ciele, a do tego mogą powodować uczucie wilczego głodu. W konsekwencji zjedzenie batonika zamiast drugiego śniadania nasyca tylko na chwilę, po czym dana osoba ma znowu ochotę na coś słodkiego.
 • ograniczenie alkoholu i słodkich napojów
Alkohole są bogate w węglowodany i kaloryczne, najgorzej jeśli są spożywane w postaci drinka sporządzone ze słodkiego napoju. Na diecie niskowęglowodanowej warto zrezygnować z dodatkowych procentów. Dzięki zastosowaniu takich zasad w diecie low carb możliwe jest uzyskanie najlepszych efektów.

Dieta low carb – menu

Ograniczenie węglowodanów w codziennej diecie może wiele osób przerazić i skłonić do zastanowienia, co można jeść na jadłospisie niskowęglowodanowym. Otóż menu diety low carb może składać się z następujących produktów spożywczych:
 • mięsa i ryb, które można jeść dowolnie w zależności od indywidualnych preferencji,
 • warzyw, jednak tylko tych o niskim indeksie glikemicznym,
 • nabiał i jajek,
 • orzechów i nasion.
Dieta low carb może się wydawać rygorystyczna pod względem spożywania produktów zawierających węglowodany, jednak nadal znajdziesz w niej różnorodność. Wielbiciele mięsa i ryb będą szczególnie zadowoleni na tym jadłospisie.

Dieta low carb – catering

Coraz popularniejsze są diety pudełkowe. Zwłaszcza chwalą sobie je osoby na redukcji lub te, które zwyczajnie nie mają czasu gotować. Dieta low carb w cateringu wśród swoich zalet ma:
 • smaczne posiłki
Choć dieta niskowęglowodanowa kojarzy się z restrykcjami, to dzięki wybraniu najlepszych produktów spożywczych i przygotowywaniu dań cateringowych przez zawodowego kucharza, można liczyć na pyszne potrawy. Warto wiedzieć, że zamawiając dietę pudełkową masz wpływ na to, jakie składniki zostaną użyte przy gotowaniu. Twoje preferencje smakowe mają znaczenie.
 • doskonale skomponowany jadłospis
Jeśli chcesz, żeby Twoja dieta była skuteczna i zdrowa, to powinna być ona odpowiednio zbilansowana. W cateringu dietetycznym jadłospis komponuje profesjonalny dietetyk, który dba o to, by w codziennych posiłkach znajdowały się wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
 • określona kaloryczność
Przy redukcji bardzo ważna jest wartość energetyczna spożywanych posiłków. Wybór diety low carb w cateringu to pewność, że każdego dnia zjesz dania o optymalnej kaloryczności dla Ciebie. Dzięki temu możesz efektywnie zrzucić nadmierne kilogramy. Dieta low carb to idealny pomysł dla osób, które chciałyby schudnąć lub zadbać o sylwetkę. Dzięki niskiej podaży węglowodanów i wysokiej ilości zjadanego białka nie tylko pozbędziesz się tkanki tłuszczowej, ale przy odpowiednim wsparciu treningowym zbudujesz i wyrzeźbisz mięśnie. Nie zastanawiaj się ani chwili dłużej i wypróbuj, jakie rezultaty możesz na niej osiągnąć.

© Healthy day. All right reserved.