Jak działa dieta redukcyjna i jaki efektów możemy się spodziewać?

15-11-2021
Diety
Dieta redukcyjna to sposób na to, aby zrzucić zbędne kilogramy, uporać się z nadwagą lub z otyłością. Odpowiednio skomponowane menu to także coś więcej – zbilansowany, profesjonalnie ułożony jadłospis pozwala schudnąć z głową i zadbać o zdrowie. Dowiedz się, jakie korzyści przyniesie ci stosowanie takiej diety oraz jakie są jej zasady!

Na czym polega dieta redukcyjna?

O to, aby przybrać kilka nadprogramowych kilogramów nietrudno. Aby jednak je zgubić, niekiedy konieczne okazuje się stosowanie określonego planu żywienia. Może być nim dieta redukcyjna, która umożliwia w stosunkowo krótkim czasie obniżyć masę ciała. Celem tej diety, która bywa nazywana również odchudzającą lub niskoenergetyczną, jest osiągnięcie prawidłowej wagi. Dlatego też może być z powodzeniem stosowana także przez osoby z nadwagą i otyłością. W odróżnieniu od różnego rodzaju głodówek, „diet-cud” jest bezpieczna dla zdrowia. Dzieje się tak, gdyż:
 • polega ona na spożywaniu mniejszej ilości kalorii, niż wynika to z zapotrzebowania energetycznego dla danej osoby – jednak deficyt ten nie jest tak duży, aby wpłynąć niekorzystnie na organizm
 • jest zbilansowana – to znaczy, że nie brak w niej białek, tłuszczów, węglowodanów – mimo że zakłada ograniczone, mniejsze spożycie tych dwóch ostatnich składników odżywczych.
Prawidłowo skomponowana dieta redukcyjna umożliwia stopniową utratę kilogramów oraz minimalizuje ryzyko efektu jo-jo.

Zdrowa dieta redukcyjna – zasady

Niezależnie od tego, jak będzie wyglądała redukcja i jakie posiłki będzie zakładał jadłospis, dieta ta zawsze opiera się na określonych zasadach. Przewiduje ona:
 • jedzenie 4-5 niewielkich posiłków w ciągu dnia – ważne jest, aby spożywać je regularnie, w równych odstępach czasu
 • dostarczanie organizmowi mniejszej ilości energii niż wynika to z całkowitej przemiany materii (CPM), jednak większej niż dolna granica podstawowej przemiany materii (PPM). PPM określa ilość kalorii, która jest potrzebna organizmowi do podtrzymywania procesów życiowych. Natomiast CPM uwzględnia także wydatki energetyczne związane z codziennym funkcjonowaniem, aktywnością fizyczną, pracą. Przyjmuje się, że dieta redukcyjna powinna zakładać spożycie kalorii mniejsze o 300-500 kcal niż wynika to z CPM
 • rezygnację z jedzenia produktów smażonych
 • picie minimum 1,5 l wody dziennie
 • jedzenie posiłków bogatych w błonnik pokarmowy
 • dostarczanie organizmowi składników odżywczych w takich ilościach, jakie zakładają obowiązujące normy żywienia. Jednak stosując tą dietę, należy zrezygnować z węglowodanów prostych na rzecz złożonych i wybierać zdrowe tłuszcze, których znajdują się np. w rybach morskich, olejach tłoczonych na zimno. Natomiast źródłem białka powinno być zarówno mięso, jak i nasiona roślin strączkowych, zboża, kasze

Dieta redukcyjna – na to musisz zwrócić uwagę

Nawet jeśli uważasz, że odżywiasz się zdrowo, sięgasz po wysokiej jakości produkty, może okazać się, że wskazówka na wadze ani drgnie. Zdarza się, że osoby będące na redukcji, odczuwają także spadek samopoczucia i mają zbyt mało energii. Przyczyną takie stanu rzeczy może być:
 • niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii – nawet jeśli chcesz szybko schudnąć, to nie możesz stosować zbyt restrykcyjnej diety. Jeżeli ograniczysz dzienne spożycie energii poniżej PPM, to może skończyć się to osłabieniem i spadkiem beztłuszczowej masy ciała
 • trudności związane z obliczaniem rzeczywistej wartości energetycznej posiłków – nawet jedząc zdrowe produkty, opierając jadłospis na warzywach, owocach, można łatwo przekroczyć limit kalorii
 • pomijanie jedzenia śniadań
 • sięganie po produkty wysoko przetworzone.
Aby uniknąć błędów, chudnąć i czuć się coraz lepiej, warto wybrać catering dietetyczny. Profesjonalnie ułożona, zdrowa, a przy tym tania dieta redukcyjna będzie miała taką kaloryczność, jakiej potrzebuje dana osoba.

Efekty, czyli ile i jak szybko można schudnąć na diecie redukcyjnej?

Szybka utrata kilogramów cieszy, jednak nie oznacza to, że dieta jest skuteczna i pozwoli zarówno osiągnąć, jak i utrzymać prawidłową wagę.  Będąc na diecie redukcyjnej, powinieneś tracić na masie ok. 0,5 kg na tydzień. Natomiast ci, którzy chcą szybciej osiągnąć swój cel, mogą zwiększyć ilość lub intensywność aktywności fizycznej. Ponadto stosowanie niskokalorycznego, a jednocześnie zdrowego jadłospisu przynosi także inne efekty – jest to sposób na:
 • zadbanie o własne zdrowie i wykluczenie z diety żywności przetworzonej czy fast foodów
 • naukę zdrowych nawyków żywieniowych – regularne jedzenie posiłków, włączenie do codziennego menu większej ilości warzyw i owoców sprzyja lepszej przemianie materii oraz utrzymaniu zgrabnej sylwetki.
Najlepsza dieta redukcyjna to taka, która pozwala schudnąć bez szkody dla zdrowia. Zakłada ona ograniczenia spożycia tłuszczów, sięganie po wartościowe źródła węglowodanów, białek i spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wynika to z CPM. Natomiast jej efektem jest utrata kilogramów, zachowanie wypracowanej sylwetki oraz zaprzyjaźnienie się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi i zdecydowanie lepsze samopoczucie.  

© Healthy day. All right reserved.