Dieta zbilansowana, czyli idealna dieta dla zapracowanych

10-03-2022
Diety
Czy osoby z prawidłową masą ciała powinny być na diecie? Odpowiedź brzmi: tak! Dieta nie tylko dotyczy kontroli masy ciała i preferencji żywieniowych. Jadłospis ustalony według określonych zasad pomoże Ci zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Dieta zbilansowana to świetny sposób dla zapracowanych osób, które chcą jeść pożywne i smaczne posiłki. Sprawdź, jak możesz dalej dotrzymywać targetów i żyć zdrowo.

Dieta zbilansowana, czyli jaka?

Pojęcie zbilansowanego jadłospisu najłatwiej wyjaśnić przytaczając piramidę żywieniową wg WHO dla osób dorosłych. Składa się ona z następujących poziomów:
 • u podstawy jest aktywność fizyczna, zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele, zdrowy duch”,
 • owoce i warzywa, Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje spożywanie ich minimum 400 gram dziennie,
 • produkty zbożowe, w tej grupie warto wybierać produkty pełnoziarniste,
 • nabiał, który jest cennym źródłem minerałów i białka,
 • mięso oraz rośliny strączkowe,
 • tłuszcze, zaleca się, aby częściej wybierać roślinne oleje niż te pochodzenia zwierzęcego.
Według takich zasad opracowywane są zbilansowane posiłki. Mają one za zadanie dostarczyć człowiekowi energii potrzebnej do aktywności fizycznych i intelektualnych. Warto pamiętać, że zalecane jest spożywanie 4 do 5 posiłków, aby uniknąć uczucia głodu. Ważnym aspektem zbilansowanej diety jest brak podjadania między porcjami jedzenia. Słone i słodkie przekąski nie tylko źle wpływają na gospodarkę organizmu, ale także znacznie zwiększają ilość spożywanych kalorii, co może doprowadzić do nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Menu na cały dzień

Zalecenie spożywania 4 do 5 posiłków zakłada jedzenie ich w regularnych odstępach, co 3-4 godziny. Warto dobrze zaplanować dzień, aby nie pominąć żadnego dania:
 • śniadanie – najlepiej zjeść je maksymalnie godzinę po przebudzeniu, jego zadaniem jest dostarczenie organizmowi porannej dawki energii, dlatego powinno zawierać złożone węglowodany, białko oraz owoce i warzywa,
 • drugie śniadanie – to przekąska, która zapobiega skokom insuliny i zapewnia poczucie sytości do następnego posiłku,
 • obiad — to główny posiłek dnia, który powinien składać się z białka, nie należy przesadzać z obfitością porcji,
 • podwieczorek – to kolejna przekąska, jest opcjonalna,
 • kolacja – ostatni posiłek dnia, powinna być lekkostrawna, należy ją zjeść najpóźniej dwie godziny przed snem.
Przygotowanie wszystkich 5 porcji na dzień może okazać się nie lada wyzwaniem dla zapracowanych osób. W takiej sytuacji korzystna będzie dieta pudełkowa.

Pudełkowa dieta dopasowana do Ciebie

Jesteś aktywną osobą, która przed zaśnięciem rozpisuje zadania na każdy kolejny dzień? Czasochłonne przygotowanie posiłków nie musi spowalniać Twojego tempa rozwoju zawodowego! Dieta w pudełkach dostarczona wprost pod drzwi Twoje lub firmy o wyznaczonej godzinie to idealny sposób na zachowanie zdrowego żywienia i niemarnowania czasu na aktywności, które nie są dla Ciebie priorytetowe. Wśród zalet tego rozwiązania można wymienić:
 • wygodę – zamawiając catering dietetyczny, podajesz swoje preferencje i ustalasz ilość kalorii taką, jaką potrzebujesz oraz liczbę posiłków dostosowaną do Twojego trybu życia, w rezultacie otrzymujesz zdrowe jedzenie skomponowane pod Twoje kubki smakowe,
 • oszczędność czasu – od teraz wystarczy otworzyć pudełko z dietetycznym posiłkiem i ewentualnie odgrzać, nic więcej nie musisz zrobić, aby zdrowo zjeść, nie tylko w ten sposób nie spędzasz czasu w kuchni i sklepowej kolejce, ale możesz poświęcić cenne godziny na realizację innych zadań,
 • zdrowe rozwiązanie – szybki tryb życia, wiele godzin pracy siedzącej przed komputerem i nieregularne treningi to czynniki, które mogą spowodować utratę kondycji oraz otyłość, odpowiednio zbilansowana dieta pudełkowa pod Twoje potrzeby pomoże zachować zdrową masę ciała i odżywi organizm we wszystkie potrzebne mikro i makroelementy.
Wybierając dietę pudełkową, zyskujesz komfort, codziennie Twoje posiłku będą czekać na Ciebie o tej samej porze dnia. Koniec z jedzeniem batonika na szybko między spotkaniami lub niedojadaniem z powodu braku czasu.

Dlaczego dieta pudełkowa się opłaca?

Wiele osób z początku się martwi kosztem cateringu dietetycznego. Warto jednak w tym przypadku dobrze przemyśleć wszystkie czynniki i przeliczyć:
 • ile czasu zajęłoby Ci zaplanowanie jadłospisu na cały dzień,
 • jak długo trwałby dojazd do sklepu, zakupy, stanie w kolejce i powrót do domu,
 • ile czasu spędziłbyś na przygotowaniu 5 różnych posiłków,
 • ile jesteś w stanie zrobić innych korzystnych zadań dla Ciebie w tym czasie,
 • na jaką kwotę wyceniasz godzinę swojego czasu?
Teraz wyobraź sobie, że najtańsza dieta pudełkowa kosztuje około 50 – 55 złotych za 4 do 5 różnych posiłków. Codziennie będziesz mieć dostarczone inne potrawy, przygotowane przez specjalistów. Każdego dnia otrzymasz precyzyjny zestaw dań o określonej ilości kalorii i dopasowanych do Twoich preferencji żywieniowych. Twoim jedynym zadaniem będzie wygospodarowanie 15 minut na zjedzenie posiłku. Czy nadal martwi Cię dzienny koszt diety w pudełkach?  

© Healthy day. All right reserved.