Dieta sportowa – jakich efektów można się spodziewać?

19-04-2022
Diety
Regularne treningi i uprawianie sportów wymagają konsekwencji oraz odpowiedniego żywienia, aby uzyskać najlepsze efekty. Dlatego aktywne osoby i zawodowcy powinni spożywać posiłki przygotowane według specjalnie opracowanego jadłospisu. Dowiedz się, na czym polega dieta pudełkowa dla sportowców oraz jakie efekty można na niej uzyskać.

Na czym polega dieta pudełkowa dla sportowców?

Choć uprawianie sportu kojarzy się głównie z wielogodzinnymi, regularnymi treningami to warto pamiętać, że odpowiednia dieta jest konieczna dla utrzymania dobrej formy. Dieta pudełkowa dla sportowców polega na:
  • wysokiej podaży białka
Białko to budulec mięśni, dlatego jego zapotrzebowanie jest tak ważne w jadłospisie aktywnie trenującej osoby. W diecie pudełkowej dla sportowców jego poziom jest określony na 20-25%. Produkty bogate w białko wspomagają regenerację po treningu i zapobiegają powstawaniu mikrouszkodzeń w mięśniach. Warto zadbać o to, aby posiłki były skomponowane w taki sposób, aby wszystkie składniki odżywcze były łatwo przyswajalne.
  • odpowiedniej kaloryczności
Należy pamiętać, że odpowiednio ustalona wartość energetyczna jest niezwykle ważna w jadłospisie dla aktywnie trenujących osób. W zależności od potrzeb trzeba wybrać konkretną wersję diety pudełkowej dla sportowców. W cateringu dietetycznym znajdziesz 4 lub 5-porcjowe pakiety o kaloryczności od 1200 do 4000 kcal. Jeśli masz problem z określeniem wartości energetycznej, którą powinieneś spożywać, to możesz skorzystać z pomocy dietetyka w tym zakresie. Podczas zamawiania diety będziesz poproszony o podanie danych dotyczących wieku, wagi, wzrostu oraz swojego celu żywieniowego.
  • zdrowym zbilansowaniu
Choć w diecie sportowa odpowiednia podaż białka jest bardzo ważna, warto pamiętać o tym, aby dania dostarczały organizmowi węglowodanów i tłuszczy w proporcjach 50-55% oraz 20-25%. Prawidłowo zbilansowany jadłospis gwarantuje odpowiednie funkcjonowanie organizmu oraz lepsze efekty treningów. To tylko kilka zasad, na których opiera się dieta pudełkowa dla sportowców.

Sportowy catering – jakie efekty można uzyskać na nim?

Jadłospis skomponowany dla osób trenujących ma konkretne zadania do spełnienia. Korzystający ze sportowego cateringu mogą liczyć na następujące efekty:
  • szybsza regeneracja
Jest to możliwe dzięki zwiększeniu podaży białka, który ma duży wpływ na to, jak szybko regenerują się mięśnie. Warto wiedzieć, że codzienne treningi są obciążeniem dla tkanki mięśniowej, dlatego potrzebuje ona wsparcia w postaci odpowiednio ułożonego jadłospisu.
  • odpowiedni metabolizm
Dzięki codziennemu spożywaniu 4 do 5 posiłków możliwe jest zachowanie odpowiedniej podaży energii na cały dzień i unormowania procesów metabolicznych. W diecie sportowca niezwykle ważne jest, aby regularnie dostarczać organizmowi potrzebnych do wysiłku kalorii. Aktywnie trenująca osoba korzystająca z usług cateringu dietetycznego może ustawić sobie taki harmonogram spożywania posiłków, aby nie kolidowało to z treningami. Warto pamiętać, że uprawianie sportu przy pełnym żołądku jest niemożliwe, natomiast przy niewystarczającym odżywieniu może zabraknąć energii, a efekty ćwiczeń nie będą widoczne.
  • wzmocnienie rezultatów treningów
Jak wiadomo, formę robi się najpierw w kuchni. Dlatego odpowiednio zbilansowana dieta wspomaga sportowców w uzyskiwaniu lepszych efektów. Dzięki temu Twoje treningi mogą być bardziej efektywne niż dotychczas. Warto również pamiętać o tym, że podczas wysiłku fizycznego konieczne jest odpowiednie nawadnianie. Aktywnie trenujące osoby tracą płyny w trakcie treningu poprzez wydzielanie potu. To niezwykle istotne dla każdego sportowca, by regularnie pić wodę i uzupełniać elektrolity.

Najlepszy catering dla sportowców

Zawodowi sportowcy i aktywnie trenujące osoby nie narzekają na nadmiar czasu. Z tego powodu wiele z nich korzysta z usług cateringu dietetycznego. Pakiety z gotowymi posiłkami to wygodny sposób na prawidłowe odżywianie oraz zaoszczędzenie czasu, który spędziliby na gotowaniu czy zakupach spożywczych. Najlepszy catering dla sportowców powinien być:
  • opracowany przez dietetyka
Należy pamiętać, że jadłospis powinien być odpowiednio dopasowany do potrzeb człowieka. Sportowcy wymagają większej podaży łatwo przyswajalnego białka. Dlatego warto skorzystać z usług cateringu dietetycznego, w którym to dietetyk układa jadłospisy. W ten sposób można zadbać o idealne proporcje składników odżywczych, zapewniających zdrową pracę organizmu i lepsze efekty treningowe.
  • smaczny
Kto powiedział, że dieta pudełkowa dla sportowców musi być nudna? W dobrym cateringu dietetycznym będzie obfitować w smaczne i różnorodne posiłki, które są złożone z produktów spożywczych najwyższej jakości. Zawodowy kucharz zadba, aby dania były pyszne. Do tego, jeśli są składniki lub posiłki, których nie lubisz – wystarczy o tym nas poinformować. Zaoszczędź swój czas i zamów catering dietetyczny dla sportowców w wersji klasycznej lub wegetariańskiej. W ten sposób codziennie otrzymasz pod wskazany przez Ciebie adres pakiet 4 lub 5 idealnie skomponowanych posiłków.

© Healthy day. All right reserved.