Dieta bez nabiału – jak wygląda i do kogo jest skierowana?

24-05-2022
Diety
Obecnie wiele osób eliminuje różne składniki ze swojej diety. Popularnością cieszy się m.in. catering bez nabiału. To dobra alternatywa przede wszystkim dla ludzi z nietolerancją laktozy. Co wchodzi w skład posiłków bez nabiału?

Co eliminuje dieta bez nabiału?

Dieta bez nabiału eliminuje wszystkie produkty, w których skład wchodzi laktoza. To cukier występujący w mleku ssaków. Najczęściej cateringi bez nabiału wykluczają takie produkty, jak:
  • kefir,
  • maślanka,
  • twaróg naturalny,
  • jogurt naturalny,
  • mleko,
  • sery żółte,
  • feta,
  • śmietana,
  • inne wyroby mleczne.
Pomimo wykluczenia wielu składników dieta bez laktozy może być pełnowartościowa. Nad jej komponowaniem czuwają bowiem dietetycy, a gotowaniem zajmują się profesjonalni kucharze. Składniki odżywcze zawarte w nabiale można łatwo dostarczyć w innych produktach. Obecnie istnieją także ciekawe odpowiedniki nabiału – o podobnych właściwościach i smaku.

Zamienniki nabiału w diecie bez laktozy

Obecnie dieta bez laktozy nie musi być nudna. Istnieją bowiem produkty, które są doskonałymi zamiennikami dla klasycznych wyrobów mlecznych. Na rynku znaleźć można m.in. mleko, jogurty czy sery bez laktozy. Powstają one z tych samych składników, jednak podczas ich produkcji zastosowano techniki pozwalające na pozbycie się laktozy. Oprócz produktów bez laktozy w diecie tego typu znaleźć można również wegańskie odpowiedniki. Przypominają one swoją konsystencją i smakiem klasyczny nabiał. Ogromną popularnością cieszą się m.in. jogurty kokosowe, sery na bazie stałych olejów roślinnych czy miękka feta lub mozzarella w wersji wege. Takie produkty pozwalają na stworzenie klasycznych potraw, np. z kuchni polskiej czy włoskiej, bez konieczności stosowania wyrobów zawierających laktozę. To doskonała inspiracja m.in. dla osób, które niedawno dowiedziały się o swojej nietolerancji i chcą dowiedzieć się, jakie posiłki można przygotować w wersji bez laktozy.

Catering bez laktozy

Jeśli eliminujesz produkty mleczne, być może zainteresuje Cię catering bez laktozy. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na samodzielne gotowanie, a chciałyby jeść zdrowo i różnorodnie. Specjaliści wiedzą, jak wykluczyć nabiał, a jednocześnie stworzyć zbilansowane, pełnowartościowe posiłki. To wygodne rozwiązanie także w sytuacji, gdy chcesz schudnąć, przytyć lub utrzymać aktualną masę ciała. Catering dietetyczny bez nabiału jest bowiem dostępny w różnych wersjach, odbiegających od siebie m.in. wartością energetyczną poszczególnych posiłków. U nas możesz nie tylko postawić na klasyczny wariant diety bez laktozy, lecz także wykluczyć z niej dodatkowe składniki. Jest ona bowiem dostępna w wersji wege. Jeśli masz uczulenie na poszczególne składniki, wystarczy poinformować nas o tym podczas składania zamówienia. Posiłki wchodzące w zakres cateringu dietetycznego są przygotowywane na bieżąco, dlatego istnieje opcja ich całkowitej modyfikacji.

Co wchodzi w skład diety bez nabiału?

Dieta bez nabiału jest komponowana przez specjalistów. To właśnie dlatego obejmuje ona różnorodne produkty dostarczające organizmowi wielu cennych składników odżywczych. Bazuje przede wszystkim na warzywach, owocach czy orzechach. Często w jej skład wchodzą też roślinne zamienniki klasycznego nabiału, a także odpowiedniki pozbawione laktozy. Odpowiednio przygotowane posiłki przypominają swoim smakiem standardowe jogurty czy sery. Jest to więc bardzo smaczny sposób żywienia, zwłaszcza gdy borykasz się z alergiami i nie możesz jeść nabiału. Dieta bez nabiału w wersji standardowej bazuje również na mięsie i rybach. Często dopełniają je produkty zbożowe. W wariancie wegańskim lub wegetariańskim źródłem białka są natomiast głównie strączki, a także orzechy czy tofu. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać dietę bez nabiału w odpowiednim wariancie kalorycznym. W ten sposób można zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, a także uzyskać oczekiwany efekt. Wiele osób decyduje się bowiem na postawienie na catering dietetyczny bez nabiału nie tylko w celu załagodzenia dolegliwości żołądkowych, lecz także schudnięcia lub przytycia. Każdy rodzaj diety jest dostępny w co najmniej kilku wariantach, różniących się kalorycznością.

Dla kogo sprawdzi się dieta bez nabiału?

Catering bez nabiału to doskonałe rozwiązanie dla osób borykających się z nietolerancją laktozy. W ten sposób można uniknąć problemów żołądkowych. Oprócz tego sprawdza się on doskonale także w sytuacji, gdy chcesz ograniczyć produkty odzwierzęce – wówczas warto wybrać wariant wegański, z zamiennikami pochodzenia roślinnego. Dieta bez nabiału w postaci cateringu to świetna opcja także dla osób zabieganych, które nie chcą lub nie mają czasu na samodzielne gotowanie. Posiłki są dostarczane pod drzwi klientów każdego dnia w godzinach nocnych. Dzięki temu można cieszyć się smacznym jedzeniem przez cały dzień, zabierając je ze sobą do pracy czy na wycieczkę. Dla wielu osób jest to oszczędność czasu – odpada nie tylko gotowanie, lecz także wymyślanie menu oraz robienie zakupów spożywczych.

© Healthy day. All right reserved.