Co wyróżnia dietę sportową od klasycznej?

24-03-2022
Diety
Osoby prowadzące aktywny styl życia i trenujące sporty mają określone wymagania żywieniowe. Zbilansowana dieta sportowca wpływa pozytywnie na uzyskiwane wyniki i rozwój. Istotne jest także, aby spełniała wszystkie zapotrzebowania organizmu, które u aktywnie trenujących osób różnią się od tych prowadzących klasyczny styl życia. Dieta dla sportowca powinna być skomponowana indywidualnie do płci, częstotliwości i rodzaju wykonywanych treningów oraz wagi. Dowiedz się, co odróżnia dietę sportową od klasycznej.

Piramida żywieniowa sportowca

Wyjaśniając różnice pomiędzy stylem żywienia przeciętnego człowieka, a osób o szczególnej aktywności fizycznej warto spojrzeć na potrzeby żywieniowe sportowców:
 • odpowiednie nawadnianie
Podczas godzinnej aktywności fizycznej w zależności od intensywności treningu, człowiek traci około 1-3 litrów wody i elektrolitów. To liczba, którą sportowiec powinien uzupełnić, oprócz przeciętnie zalecanych 8 szklanek dziennie. Dlatego w odróżnieniu od tradycyjnej piramidy żywieniowej u sportowca woda jest na pierwszym miejscu. Płyny można uzupełnić, pijąc nie tylko tradycyjne napoje, ale również za pomocą koktajli, zup czy odżywek białkowych na bazie wody. Dzięki takim rozwiązaniom w jadłospisie nawodnienie będzie prostsze niż wypicie w ciągu kilku godzin od treningu paru litrów wody.
 • Warzywa i owoce
Zalecana minimalna porcja dzienna warzyw i owoców wynosi 400 g. Warto zaznaczyć, że więcej powinno być w tej proporcji warzyw. Produkty roślinne dostarczają witaminy, antyoksydanty, składniki mineralne i dodatkowo są źródłem wody. Korzystne jest zjadanie owoców i warzyw na surowo.
 • Węglowodany i produkty pełnoziarniste
3 stopień piramidy żywieniowej zawiera zboża i warzywa strączkowe, które są źródłem energii. Najlepiej spożywać produkty pełnoziarniste. Przeciętny człowiek powinien zjadać 3 porcje węglowodanów dziennie, jednak sportowcy za każdą kolejną godzinę aktywności powinni dodać do swojego jadłospisu kolejną dawkę produktów zbożowych.
 • Białko
Często jest wymieniane jako podstawa zbilansowanego posiłku treningowego. Optymalnym rozwiązaniem jest spożywanie 4 porcji produktów wysokobiałkowych dziennie. Składniki mogą być zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Warto wybierać produkty białkowe o niższej zawartości tłuszczu, chude mięso czy sojowe przetwory. Rodzaj wykonywanego sportu ma wpływ na ilość zapotrzebowania białka, znacznie więcej wymagają go kulturyści niż osoby trenujące cardio.
 • Tłuszcze
Podobnie, jak w tradycyjnej piramidzie żywieniowej, nie należy przesadzać z ilością tłuszczy. Sportowcy potrzebują ich minimalnie więcej. Zakładając, że przeciętny człowiek zjada około 6-9 łyżeczek tłuszczu, to osoba aktywna za każdą godzinę treningu może dodać do swojej diety około 1 łyżeczkę lub 10 g.
 • Alkohol, słodycze i słone przekąski
Znajdują się na samym szczycie piramidy żywieniowej sportowca, powinno ich być najmniej. Napoje alkoholowe odwadniają i źle wpływają na zdolność treningową. W tym przypadku dieta sportowa nie przewiduje uzupełnień za godzinę aktywności.

Jak pogodzić treningi z gotowaniem?

Dobrze zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla osiągania odpowiednich wyników sportowych. Jednak godziny treningu, praca zawodowa jeśli jest wykonywana oraz inne aktywności znacząco uszczuplają dobę, a przecież jeszcze trzeba zachować czas na odpoczynek po treningu, fizjoterapię i  sen. Dieta sportowca wymaga stosowania określonych zasad i jest czasochłonna przy planowaniu oraz gotowaniu, nie wspominając już o wycieczce do sklepu i długich kolejkach. Jedzenie wszystkich posiłków w restauracjach jest drogie i również zajmuje dużo czasu, a do tego dochodzi brak pewności, co naprawdę znajduje się w potrawach. Z tego powodu coraz więcej osób aktywnych fizycznie decyduje się na catering sportowy. W ten sposób nadal możesz cieszyć się zdrowym posiłkiem, skomponowanym pod Twoje potrzeby i nie rezygnować z godziny treningu, spotkania ze znajomymi czy snu. Wystarczy złożyć zamówienie na najlepszy catering dla sportowców i czekać na dostawę świeżych posiłków na każdy dzień.

Jak wygląda dieta pudełkowa dla sportowców?

Zanim przystąpisz do zamówienia pudełkowej diety dla sportowców, należy wypełnić wywiad żywieniowy. Pozwoli to przygotować posiłki w oparciu o:
 • Twoją wagę, wiek i wzrost,
 • cele, które chcesz uzyskać,
 • preferencje dotyczące diety,
 • alergie pokarmowe, jeśli występują,
 • rodzaj aktywności fizycznej,
 • ulubione grupy żywieniowe,
 • ilości posiłków, które chcesz zjadać dziennie.
Sportowy catering łączy te wszystkie informacje, aby skomponować jadłospis, który najlepiej wpłynie na Twój organizm, a przy tym będzie świetnie smakował. Wybierając pudełkową dietę dla sportowców, możesz wybrać czy interesuje Cię zestaw na dni robocze, czy cały tydzień. Kurier może pojawiać się u Ciebie codziennie od poniedziałku do piątku, pomiędzy godziną piątą a dziesiątą rano lub tylko raz w tygodniu. Posiłki są dostarczane w ekologicznych opakowaniach, które można odgrzewać w mikrofalówce. Dzięki temu w szybki sposób zjesz posiłek przed lub po treningu.

© Healthy day. All right reserved.